Ja një vështrim mbi zhvillimet e fundit në Pa’lestinë

Ushtria izraelite ka njoftuar se dy ushtarë u vranë në Gazën veriore të shtunën kur një mjet shpërthyes u shpërthye kundër tankut të tyre. Incidenti vjen pasi tetë ushtarë izraelitë u vranë të njëjtën ditë në Rafah në një pritë të Hamasit.

Ministri i Financave i ekstremit të djathtë të Izraelit, Bezalel Smotrich, ka bërë thirrje për “shkatërrimin e plotë të armikut” në Gaza pas sulmit në Gazën jugore.

Ushtria izraelite ka njoftuar se do të ndalojë luftimet përgjatë një rruge në jug të Rripit të Gazës gjatë orëve të caktuara për të lejuar dërgesat e ndihmave humanitare të hyjnë në enklavën e rrethuar.

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni ka thënë se ka frikë se Izraeli ka rënë në një “kurth” të ngritur nga Hamasi për ta “izoluar” nga komuniteti ndërkombëtar.

Forcat izraelite kanë djegur dhe shkatërruar dhjetëra shtëpi në Rafah, në jug të Rripit të Gazës, pas një sulmi nga luftëtarët e Hamasit që vranë tetë ushtarë izraelitë, raporton korrespondenti i Al Jazeeras.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu e ka përshkruar pritën e Hamasit që vrau ushtarët në Rafah si “një tjetër çmim të rëndë” për “luftën e drejtë” të Izraelit në Gaza.

Në qytetin e Gazës, në veri të Rripit, të paktën 28 ​​palestinezë u vranë nga bombardimet izraelite të tre shtëpive.

Agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA) paralajmëroi se 50,000 fëmijë në Gaza kërkojnë trajtim të menjëhershëm për kequshqyerjen akute.

Të paktën 37,296 njerëz janë vrarë dhe 85,197 janë plagosur në luftën e Izraelit në Gaza që nga 7 tetori. Numri i rishikuar i të vdekurve në Izrael nga sulmet e Hamasit është 1,139, me dhjetëra njerëz ende të mbajtur rob në Gaza.