Kryediplomati palestinez: Qeveria e re e Palestinës duhet të marrë “përgjegjësinë e plotë” në Bregun Perëndimor dhe Gaza

Ministri palestinez i Punëve të Jashtme, Riyad al-Maliki, ka deklaruar se qeveria e re në Palestinë duhet të marrë “përgjegjësinë dhe veprimin e plotë” si në Bregun Perëndimor ashtu edhe në Rripin e Gazës, raporton Anadolu.

“Ndoshta qeveria aktuale që dha dorëheqjen nuk është parë ose dëgjuar për një përgjegjësi të tillë”, tha al-Maliki në një konferencë për media të organizuar nga shoqata e korrespondentëve të OKB-së në Gjenevë.

Shefi i diplomacisë palestineze tha se tani nuk është koha për qeverinë ku Hamasi do të ishte pjesë e saj, sepse në këtë rast, siç tha ai, do të bojkotohet nga një numër vendesh siç ndodhi më parë.

“Ne nuk duam të jemi në një situatë të tillë. Ne duam të pranohemi dhe të angazhohemi plotësisht me komunitetin ndërkombëtar. Ne duam të marrim kontribut atë ndihmë në mënyrë që ne të jemi në gjendje t’i ofrojmë para së gjithash shërbimet e nevojshme për njerëzit tanë, shërbimet e urgjencës, pastaj të flasim se si mund ta rindërtojmë Gazën pas një shkatërrimi kaq shkatërrues”, tha al-Maliki.

Ai shtoi se më vonë, kur situata të jetë më e drejtë, mund të mendohet ai opsion.

Ai tha se beson se ideja është që të krijohet sot një “qeveri teknokratike”, e cila bazohet në ekspertë dhe individë që janë plotësisht të jetuar të marrin frenat dhe përgjegjësinë për këtë periudhë.

Al-Maliki tha se Palestina mund të jetë në gjendje të mendojë për zgjedhjet pas luftës, por gjëja më e rëndësishme tani për tani është armëpushimi.

Qeveria palestineze e kryeministrit Mohammed Shtayyeh, e cila qeveris Bregun Perëndimor, dha dorëheqjen të hënën.

Po ashtu 29.900 palestinezë janë vrarë dhe mbi 70 mijë të tjerë janë plagosur në sulmet izraelite në Gaza që nga sulmi ndërkufitar i Hamasit më 7 tetor, kur sipas Tel Avivit, besohet se janë vrarë 1.200 izraelitë.

Sipas OKB-së, lufta izraelite ka çuar në zhvendosjen masive të palestinezëve dhe shkatërrim, si dhe ka krijuar kushte të urisë në Rripin e Gazës.