Kryeministri i Francës: Ndodhemi brenda një valë të tretë të pandemisë

Kryeministri francez Jean Castex ka thënë se ndodhe brenda një lloj vale të tretë të epidemisë së shkaktuar nga koronavirusi i llojit të ri (Covid-19).

Castex iu përgjigj pyetjeve të ligjvënësve në Asamblenë Kombëtare në lidhje me pandeminë.

Lidhur me epideminë Castex tha se “ne ata gjenden brenda një lloj vale të tretë”, ndërsa vuri në dukje se mutacioni britanik i Covid-19 po përhapet me shpejtësi në të gjithë vendin.

Për të dalë nga pandemia Castex tha se duhen intensifikuar punimet lidhur me vaksinimin dhe respektuar masat kundër koronavirusit.

Presidenti francez, Emmanuel Macron njoftoi dje se ai mund të marrë vendime të reja në ditët në vijim për shkak të rritjes së numrit të rasteve me Covid-19./trt