Kryeministri portugez takon Zelenskyn në Kiev

Kryeministri portugez Antonio Costa ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë një vizite në Kiev të shtunën.

Costa e kishte siguruar Zelenskyn për mbështetjen e vazhdueshme të vendit të tij për Ukrainën – duke postuar më pas në Twitter se Portugalia kishte rënë dakord të dërgonte 250 milionë euro ndihmë financiare.

Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp, Zelensky përsëriti shpresat që Ukraina të bëhet një kandidate për t’u bashkuar me Portugalinë dhe 26 vende të tjera si anëtare e plotë e Bashkimit Evropian.

Nuk ka pasur konsensus brenda bllokut nëse Ukraina duhet të lejohet të anëtarësohet plotësisht. /koha