Nisin Lojërat Paralimpike ‘Rio 2016’

Kanë filluar në Brazil përmes një ceremonie lojrat Paraolimpike Rio 2016.

Në ceremoninë e zhvilluar në stadiumin Maracana merrnin pjesë 4.350 sportistë nga 160 vende të botës. Ceremoninë e ndoqën rreth 50 mijë shikues.

Në ceremoni kishte edhe një shfaqje me fishekzjarre, ndërkohë sportisti amerikan Aaron Wheelz, i ulur në një karrige të posaçme ka kryer një hedhje nga një lartësi prej 17 metrash duke marrë pëlqimin dhe duartrokitjet e gjithë publikut.

Në këtë ceremoni nuk merrte pjesë Presidenti i Komitetit Ndërkombëtar Olimpik (IOC), Thomas Bach, ndërkohë i pranishëm ishte Presidenti i Brazilit, Michel Tamer, ashtu sikurse në hapjen e lojërave olimpike të 5-21 gushtit u protestua nga të pranishmit me fishkëllima.

Nga ana tjetër gjatë demonstrimit të kalimit skuadra përfaqësuese e Bjellorusisë ka hapur flamurin e Rusisë.