Numri i vdekjeve rritet ndërsa dhuna dhe plaçkitjet përhapen në Afrikën e Jugut

Më shumë se 70 njerëz të vrarë në trazirat e shkaktuara pas burgosjës së ish-presidentit të Afrikës së Jugut Jacob Zuma.

Protestuesit u përplasën me forcat e sigurisë në disa zona të Afrikës së Jugut dhe plaçkitësit shkatërruan qendrat tregtare të martën ndërsa zhgënjimet për varfërinë dhe pabarazinë shkuan deri në trazirat më të këqija të vendit në vite, me numrin e të vdekurve në 72.

“Numri i përgjithshëm i njerëzve që kanë humbur jetën që nga fillimi i këtyre protestave … është rritur në 72,” tha policia në një deklaratë të martën vonë.
Shumica e vdekjeve në provincat Gauteng dhe KwaZulu-Natal “kanë të bëjnë me panikun që ndodhi gjatë incidenteve të plaçkitjes së dyqaneve”, thuhej aty, ndërsa mijëra njerëz vodhën ushqime, pajisje elektrike, pije alkoolike dhe veshje nga dyqanet.

Të tjerët ishin të lidhura me të shtënat dhe shpërthimet e bankomatëve të bankave.

Policia tha se 27 vdekje po hetoheshin në provincën KwaZulu-Natal dhe 45 në provincën Gauteng.

Trupat po zhvendoseshin në vendet e dhunës të martën pasi policia edhe pse e madhe në numër dukej e pafuqishme për të parandaluar sulmet dhe plaçkitjet ndaj bizneseve në provincën KwaZulu-Natal dhe në provincën Gauteng, ku ndodhet qyteti më i madh i vendit, Johannesburg. Kolonat e mjeteve të blinduara shiheshin nëpër autostrada. Efektet ekonomike të kufizimeve të COVID-19 i kanë përkeqësuar problemet. /mesazhi.com