Osmani dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit: Po çon në një jostabilitet të paprecedentë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit të dielën. Irani lansoi mbi 300 dronë e raketa në drejtim të Izraelit në një sulm hakmarrës për vrasjen e dy gjeneralëve të tij në Konsullatën në Damask më 1 prill.

Izraeli ka thënë se shumica e raketave e dronëve iranianë u shkatërruan.

“Kosova i bashkohet aleatëve nëpër botë duke dënuar sulmin e Iranit kundër Izraelit. Ky përshkallëzim i madh po çon te një jostabilitet i paprecedent në rajon dhe përtej, me jetë të pafajshme që mbajnë barrën e bilancit të tij shkatërrues. Përpjekjet për paqe duhet të mbizotërojnë”, ka shkruar Osmani në platformën “X”.