Palestinë: Disa nga zhvillimet e fundit

Tetë persona janë vrarë në lagjen Tuffah në qytetin lindor të Gazës në një sulm ndaj një automjeti policie.

Ministri i Jashtëm i Arabisë Saudite, Faisal bin Farhan Al Saud thotë se de-përshkallëzimi duhet të jetë prioriteti i të gjithëve, sepse Lindja e Mesme nuk mund të përballojë një tjetër konflikt.

Mike Johnson, kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, thotë në një intervistë për Fox News se Kongresi amerikan do të nxjerrë disa projektligje shpenzimesh të martën, duke përfshirë më shumë sanksione ndaj Rusisë dhe Iranit.

Hetuesit e OKB-së thonë se Izraeli po i pengon ata të flasin me dëshmitarët dhe viktimat e sulmeve të Hamasit të 7 tetorit në Izraelin jugor.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Ndihmë dhe Punë për Refugjatët Palestinë thotë se ka gjetur eksplozivë brenda shkollave pasi forcat izraelite u tërhoqën nga qyteti jugor i Gazës, Khan Younis.

Të paktën 11 persona janë vrarë në një sulm izraelit në kampin e refugjatëve Maghazi në Gaza qendrore, njoftoi agjencia palestineze e lajmeve Wafa.

Kryeministri britanik Rishi Sunak ka bërë thirrje për “qetësi” gjatë një telefonate me Netanyahun, duke theksuar se çdo përshkallëzim në rajon nuk është në interesin e askujt.

Ambasada e Katarit në SHBA ka lëshuar një deklaratë duke thënë se ishte “e habitur” nga komentet e bëra nga ligjvënësi amerikan Steny Hoyer dhe kërcënimi i tij për të “rivlerësuar” marrëdhëniet e SHBA-së me Katarin.

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez thotë se një shtet i pavarur palestinez duhet të njihet sa më shpejt të jetë e mundur. “Spanja do të përpiqet që Palestina të bëhet anëtare e plotë e OKB-së,” tha Sanchez gjatë një vizite në Slloveni si pjesë e një turneu për të rritur mbështetjen e BE-së për njohjen e një shteti palestinez.

Ministri i Jashtëm britanik David Cameron pritet të mbërrijë në Izrael gjatë natës, ka raportuar Times of Israel.

Zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut u ka bërë thirrje forcave izraelite të sigurisë që të ndalojnë menjëherë pjesëmarrjen e tyre aktive dhe mbështetjen ndaj sulmeve të kolonëve hebrenj ndaj palestinezëve në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Zyra e Medias e Qeverisë së Gazës u ka bërë thirrje grupeve të të drejtave dhe komunitetit ndërkombëtar që të “marrin veprime” pasi dëgjoi dëshmitë “tmerruese” nga një numër i madh palestinezësh të liruar që u arrestuan kohët e fundit nga forcat izraelite.

Ministria e Jashtme e Portugalisë ka thirrur ambasadorin e Iranit për të kërkuar lirimin e anijes me kontejnerë, MSC Aries, dhe për të dënuar sulmin e saj ndaj Izraelit.

Ravina Shamdasani, zëdhënëse e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të drejtat e njeriut, u ka bërë thirrje shteteve të ndihmojnë në ndalimin e “krizës gjithnjë e më të tmerrshme të të drejtave të njeriut dhe humanitare në Gaza”.

Në komentet e mëtejshme për gazetarët nga Gjeneva, zëdhënësi i komisionerit të lartë të OKB-së për të drejtat e njeriut u bëri thirrje vendeve “me ndikim të bëjnë gjithçka në fuqinë e tyre” për t’i dhënë fund dhunës në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Netanyahu dhe qeveria e tij janë të vetmit përgjegjës për përshkallëzimin e fundit të tensioneve në Lindjen e Mesme, tha presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

Të burgosurit palestinezë i janë nënshtruar ‘dhunës seksuale’ nga ushtria izraelite, thotë UNRWA

OKB-ja do të nisë të mërkurën një apel global prej 2.8 miliardë dollarësh për donacione për të ndihmuar palestinezët në Gaza dhe Bregun Perëndimor të pushtuar, thotë një zyrtar i lartë.