Palestinë – Këto janë zhvillimet kryesore gjatë natës:

Izraeli ka vrarë 66 palestinezë në katër ditë sulmesh në “zonat e sigurta” në Rafah, ka thënë Save the Children, me shumë gra dhe fëmijë në mesin e viktimave.

Presidenti Xi Jinping ka premtuar një donacion prej 3 milion dollarë për agjencinë e OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA) dhe ka premtuar të mbështesë rindërtimin e Gazës në një takim me liderët arabë në Pekin.

Më shumë se 50 ekspertë të OKB-së kanë bërë thirrje për “veprim vendimtar ndërkombëtar”, duke përfshirë sanksione dhe një embargo armësh, pas një sulmi izraelit që vrau të paktën 45 palestinezë në Rafah.

Autoriteti i tokës izraelite ka udhëzuar UNRWA që të lirojë selinë e saj në Jerusalemin Lindor të pushtuar brenda 30 ditëve, duke pretenduar gjithashtu se i detyrohet 7.3 milionë dollarë për operimin në tokën izraelite pa leje për shtatë vjet.

Luftimet e ashpra në rrugë dhe bombardimet izraelite vazhdojnë në Rafah një ditë pasi tanket u futën në qendër të qytetit jugor të Gazës ku janë duke u strehuar qindra mijëra civilë.

Ushtria izraelite thotë se ka marrë kontrollin e të gjithë gjatësisë së kufirit të Gazës me Egjiptin – i njohur si Korridori i Filadelfit – duke sinjalizuar se ka thelluar pushtimin e saj tokësor pavarësisht dënimit ndërkombëtar.

Lufta në Gaza mund të zgjasë edhe shtatë muaj të tjerë për të arritur “shkatërrimin e fuqisë së Hamasit”, thotë këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Izraelit, Tzachi Hanegbi.

Forcat ajrore izraelite bombardojnë dhe vrasin dy ndihmës me Shoqërinë e Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze teksa përpiqeshin të shpëtonin të plagosurit në Tal as-Sultan, në perëndim të Rafahut.

Të paktën 36,171 palestinezë janë vrarë dhe 81,420 janë plagosur në luftën e Izraelit në Gaza që nga 7 tetori. Numri i të vdekurve në Izrael nga sulmi i Hamasit është të paktën 1,139 me dhjetëra njerëz ende të mbajtur rob në Gaza.