Palestinë: Këtu është një përmbledhje e lajmeve më të fundit

Katër persona, duke përfshirë një fëmijë, u vranë dhe disa u plagosën në një sulm izraelit në një shtëpi në perëndim të Rafah, në Rripin jugor të Gazës, raporton agjencia e lajmeve Wafa.

Të paktën një person u vra dhe shumë të tjerë u plagosën në një sulm izraelit në një xhami që dëmtoi gjithashtu shtëpitë fqinje në kampin e refugjatëve Jabalia në Rripin verior të Gazës, sipas një video të verifikuar nga Al Jazeera.

Automjetet e ushtrisë izraelite thuhet se rrethuan një shkollë ku qindra njerëz ishin strehuar mes të shtënave dhe shpërthimeve në Beit Hanoon në Rripin verior të Gazës, sipas një video të verifikuar nga Al Jazeera.

Dy palestinezë u vranë nga kolonët izraelitë gjatë një konfrontimi të raportuar në juglindje të Nablusit, tha ushtria izraelite.

“Besohet se Irani mund ta trajtojë mirë situatën dhe të kursejë trazira të mëtejshme në rajon duke ruajtur sovranitetin e vet”, ka thënë ministri i Jashtëm i Kinës pas një telefonate me homologun e tij iranian.

Shefi ushtarak i Izraelit, Herzi Halevi, u tha ushtarëve se sulmi i Iranit ndaj vendit “do të përballet me një përgjigje”.