Palestinë: Këtu janë disa nga zhvillimet kryesore gjatë natës

Sulmet ajrore dhe granatimet izraelite kanë vrarë të paktën 30 persona në sulme të ndara në kampet Nuseirat, Bureij dhe Khan Younis në Gaza.

Drejtori i spitalit Kamal Adwan ka thënë për Al Jazeera se shtatë fëmijë kanë vdekur tani në spitalin në veri të Gazës për shkak të kequshqyerjes.

Forcat izraelite qëlluan dhe vranë një palestinez gjatë sulmit të tyre në qytetin Beit Furik, në lindje të Nablusit, në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Zelanda e Re e ka cilësuar tërë Hamasin si një “grup terrorist”, por ka siguruar se nuk do të ndikojë në “mbështetje humanitare private për civilët palestinezë”.

Kanadaja ka thënë se është duke eksploruar opsione për dërgimin e ndihmave humanitare në Gaza, dhe “dërgesat me avion … në partneritet me vendet me të njëjtin mendim” ishin të mundshme. /mesazhi