Palestinë: Këtu janë zhvillimet kryesore gjatë natës

Izraeli ka kryer sulme në të gjithë Gazën, duke përfshirë një sulm në kampin e refugjatëve Nuseirat që vrau 10 njerëz, përfshirë një grua shtatzënë.

Numri i të vdekurve nga sulmi ushtarak i Izraelit në kampin e refugjatëve Jenin është rritur në tetë, njoftoi Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze.

Kryeministri Netanyahu ka sinjalizuar kundërshtimin e tij ndaj rivendosjes së vendbanimeve izraelite në Gaza, duke thënë se “kjo nuk ishte kurrë në plan”.

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez do të shpallë sot në parlament një datë për njohjen zyrtare të shtetësisë palestineze. Kësaj nisme pritët ti bashkangjiten edhe disa shtete tjera si Irlanda dhe Norvegjia.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken ka thënë se SHBA mund të sanksionojë zyrtarët e Gjykatës Penale Ndërkombëtare pas një kërkese për lëshimin e urdhërarresteve për liderët izraelitë për krime të dyshuara lufte në Gaza.

Forcat izraelite hynë më thellë në kampin e refugjatëve Jabalia në Gazën veriore, duke sulmuar një spital me zjarr artilerie dhe snajper dhe duke shkatërruar zonat e banuara me bombardime tankesh dhe sulme ajrore.

Asnjë nga 569 ton ndihmat humanitare që mbërriti në një skelë të ndërtuar nga SHBA në Gaza deri më tani nuk është shpërndarë për palestinezët e uritur, thotë Pentagoni.

Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së paralajmëron se operacionet humanitare në Gaza janë pranë kolapsit dhe nëse ushqimi nuk hyn së shpejti në sasi të mëdha, “kushtet e ngjashme me krizën e urisë do të përhapen”.

Autoritetet izraelite ndryshuan shpejt kursin pasi konfiskuan pajisjet e kamerës që i përkisnin agjencisë së lajmeve Associated Press dhe mbyllën një pamje të drejtpërdrejtë të Gazës pas dënimit të gjerë nga grupet mediatike dhe kritikave nga aleati i ngushtë i Izraelit, SHBA.

Të paktën 35,647 njerëz janë vrarë dhe 79,852 janë plagosur në sulmet izraelite në Gaza që nga 7 tetori. Numri i të vdekurve në Izrael nga sulmi i Hamasit të 7 tetorit është 1,139 me dhjetëra ende të mbajtur robër.