Polonia vendos 140 kilometra gardh në kufi me me Bjellorusinë

Rreth 140 kilometra gardh janë vendosur përgjatë kufirit me Bjellorusinë, thanë autoritetet polake të dielën.

Sipas tyre, synimi është të parandalojnë përsëritjen e krizës së vitit të kaluar kur një numër i madh emigrantësh u dyndën drejt kufirit.

Në ditët në vijim do të nisë puna për vendosjen e një gardhi me sensorë dhe kamera, sipas autoriteteve.

Kufiri 418 kilometra i gjatë i Polonisë me Bjellorusinë ishte në fokus të lëvizjeve migratore vitin e kaluar, veçanërisht kur mijëra njerëz mbërritën atje pa paralajmërim.

Kjo dyshohet se ka ndodhur pasi autoritetet bjelloruse i ftuan në Bjellorusi dhe më pas i transportuan në kufi me shpresën për të krijuar një krizë.

Shumë emigrantë që arritën të arrijnë kufirin erdhën nga zonat e luftës.

Kriza arriti kulmin në muajt më të ngrohtë të verës dhe të vjeshtës të vitit 2021, dhe më pas me fillimin e dimrit pati një qetësi.

Me temperaturat në rritje tani përsëri, autoritetet polake po raportojnë ardhjen e një numri në rritje të refugjatëve. Të shtunën, zyrtarët polakë raportuan ndalimin e 14 personave që u përpoqën të kalonin në Poloni nga Bjellorusia. /euronews