Rrëzohet helikopteri ushtarak në Afganistan, 25 të vdekur, midis tyre zyrtarë

Të paktën 25 vetë u vranë pasi një helikopter afgan u rrëzua në pjesën perëndimore të vendit.

Zyrtarë provincialë dhe zyrtarë të lartë ushtarakë raportohet se janë mes viktimave.

Talebanët morën përsipër sulmin duke thënë se militantët e tyre qëlluan helikopterin. Ndërsa autoritetet afgane fajësuan motin e keq për incidentin.

Kreu i këshillit provincial të Farah dhe zëvendës komandanti i trupës së 207-të të ushtrisë afgane thuhet të jenë ndër zyrtarët e vdekur në helikopter.

Lloji i helikopterit nuk dihet ende.

Ekzistojnë mbi 90 helikopterë rus Mil-Mi 17 që përdoren nga Forcat Ajrore Afgane, sipas burimeve.

Vendi i shkatërruar nga lufta gjithashtu ka marrë 150 UH-60 Black Hawks nga Forcat Ajrore të SHBA-së.

Rrëzimet e helikopterëve nuk janë të rralla në Afganistan. Në fillim të shtatorit, një helikopter i një kompanie moldave u rrëzua në veri të vendit, duke vrarë 11 anëtarë të forcave afgane të sigurisë.

Helikopteri po transportonte trupat nga një bazë ushtarake në krahinën veriperëndimore të Faryab.

Helikopteri, i drejtuar nga tre anëtarë të ekuipazhit ukrainas, po mbante municione dhe u përplas në tokë menjëherë pas ngritjes.

Ai shpërtheu duke djegur tërësisht trupat.