SHBA: Sulmi ndaj autokolonës së ndihmave është një krim lufte

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Josh Earnest, duke theksuar se përgjegjësit për situatën në Siri janë Rusia dhe regjimi i Asadit tha se “Goditja e autokolonës së ndihmave është në kundërshtim të plotë me parimet ndërkombëtare dhe është një krim lufte në sytë e shumë njerëzve”, raporton Anadolu Agency (AA).

Earnest në një konferencë ditore për shtyp iu është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve në lidhje me situatën e fundit dhe armëpushimin në Siri.