SHBA urdheron familjaret e konsullates ne Stamboll qe te largohen nga vendi

Shtetet e Bashkuara te Amerikes kane urdheruar te afermit e stafit te konsulates amerikane ne Stamboll qe te largohen nga vendi. Sipas mediave turke, ky urdher vie pas dyshimeve se “grupet ekstremiste” po targetojne qytetaret amerikan per sulme.

Te henen e kaluar, Departamenti i Shtetit i ka udhezuar qytetaret amerikan qe te mos udhetojne ne Turqi keto dite.

Presidenti i vendit Recep Tayyip Erdogan ka vene vendin ne gjendje te jashtezakonshme qysh nga grusht shteti i muajit qershor. Por edhe para pucit, Turqia po luftonte grupet esktremiste brenda dhe jashte vendit, dhe si pasoje sulmet terroriste nga po keto grupe ishin shtuar dukshem.

SHBA dhe Turqia kane edhe nje ceshtje tjeter per tu zgjidhur, ajo e ekstradimit te klerikut kontrovers Fetullah Gylen, i cili besohet se udhehoqi pucin kunder qeverise se zgjedhur te Erdoganit. /MESAZHI/