SHBA vazhdon të falë kriminelët e luftës në Irak dhe Afganistan

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump këtë javë njoftoi një valë faljesh, që ishte e fundit në serinë e ushtrimit të kompetencave të tij të faljes ndër vite për kriminelët e luftës që ishin dënuar për vrasjen e civilëve në Irak dhe Afganistan, shkruan Anadolu Agency (AA).

Ndërsa presidentët e SHBA-së kanë përdorur autoritetin e tyre për më shumë se 200 vjet duke u ofruar shansin e dytë për disa amerikanë, Trump ka lëshuar 70 falje gjatë kohës së tij në Shtëpinë e Bardhë që nga e mërkura.

Butësia ekzekutive e Trumpit, megjithatë, vazhdon të shtojë figura të diskutueshme ushtarake pasi ai fali 4 punonjës të një kompanie private ushtarake amerikane që vrau civilë në Irak dhe u shpall fajtore nga një gjykatë amerikane në vitin 2014.

Punonjësit e Blackwater Security Consulting, tani e njohur si Academi, qëlluan mbi civilët irakianë, duke vrarë 17 dhe duke plagosur 20 të tjerë në lagjen Nisour të Bagdadit më 16 shtator të vitit 2007 ndërsa po shoqëronin një autokolonë të ambasadës amerikane.

Incidenti ngriti pesë hetime. FBI zbuloi se të paktën 14 nga 17 irakianët e vrarë u qëlluan pa ndonjë shkak, përfshirë fëmijët e moshës 9 dhe 11 vjeç.

Tridhjetë dëshmitarë nga Iraku, grupi më i madh i dëshmitarëve të huaj, udhëtuan në SHBA për gjykimin penal, ku në gjykatë përshkruan se 4 burrat amerikanë pa asnjë provokim filluan të shtënat ndaj civilëve irakianë me armë të rënda dhe granatahedhës.

Në gjyqin e vitit 2014, Nicholas Slatten nga shteti Tennessee, një snajperist, u shpall fajtor për vrasje të shkallës së parë pasi prokurorët kishin thënë se ai e filloi incidentin duke hapur zjarr.

Paul Slough nga Teksasi u shpall fajtor për 13 akuza të vrasjes vullnetare dhe 17 akuza për vrasje në tentativë. Evan Liberty nga New Hampshire u shpall fajtor për tetë akuza të vrasjes vullnetare dhe 12 akuza për vrasje në tentativë.

Ndërsa, Dustin Heard nga Tennessee u shpall fajtor për gjashtë akuza për vrasje vullnetare dhe 11 akuza për vrasje në tentativë.

Një akuzë për vrasje parashikon dënim të detyrueshëm me burgim të përjetshëm, secila akuzë e vrasjes vullnetare parashikon dënim maksimal prej 15 vjetësh, kurse akuzat për vrasje në tentativë parashikojnë dënime maksimale shtatë vjet burg.

“Shtatë vjet më parë, këta kontraktorë të Blackwater hapën zjarr të fuqishëm nga snajperët, mitralozët dhe granatahedhësit mbi burra, gra dhe fëmijë të pafajshëm”, tha Ronald Machen, prokurori i SHBA-së për distriktin e Kolumbisë, në deklaratën e tij të vitit 2014.

Blackwater kishte një kontratë qeveritare prej 1 miliard dollarësh për të mbrojtur diplomatët amerikanë gjatë luftës në Irak. Në një seancë dëgjimore të Kongresit në vitin 2007 për sjelljen e pahijshme të Blackwater, pronari i atëhershëm Erik Prince refuzoi që punonjësit e tij të përcaktoheshin si “mercenarë” dhe nuk ndau informacione për kompaninë e tij “private”.

Blackwater u riemërua si “Xe Services” në vitin 2009 dhe i njohur si Academi që nga viti 2011 pasi u ble nga një grup investitorësh privatë për rreth 200 milionë dollarë.

Therrja me thikë e të burgosurit të plagosur

Trump në dhjetor 2019 urdhëroi Marinën Amerikane të mos e largonte nënoficerin kryesor Edward Gallagher nga forca e saj elitare të operacioneve speciale SEAL dhe ndryshoi uljen e tij në gjykatën ushtarake të korrikut 2019, duke thënë se: “Kjo çështje u trajtua shumë keq që nga fillimi”.

Gallagher u akuzua në shtator të vitit 2018 me 10 vepra penale, disa prej të cilave përfshinin vrasje, vrasje në tentativë dhe krime të tjera lufte të lidhura me vendosjen e tij në Mosul të Irakut.

Ai u gjet fajtor për një akuzë të vetme, për therrje deri në vdekje të një të plagosuri 17-vjeçar të DEASH-it të burgosur të luftës me një thikë gjahu, pas së cilës pozoi me kufomën e tij, duke ua dërguar foton miqve të tij.

Gallagher, pseudonimi i të cilit ishte “Blade”, u akuzua gjithashtu nga snajperistët e tjerë të Navy SEAL për qëllimin e dy civilëve irakianë, një nxënëse dhe një burri të moshuar, ndërsa veteranët raportuan sjelljen e tij tek hetuesit ushtarakë si “në rregull, vrite këdo që lëviz” dhe “e keqja e çmendur”.

Sekretari i Marinës, Richard Spencer u përjashtua nga Shtëpia e Bardhë pasi kritikoi ndërhyrjen e Trumpit në rastin e Gallagher.

Faljet në të kaluarën

Trump gjithashtu fali në vitin 2019 tre oficerë të ushtrisë, dy prej tyre të akuzuar për krime lufte në Afganistan, togerin e parë, Clint Lorance dhe majorin, Mathew Golsteyn.

Lorance në vitin 2012 u akuzua për dy akuza të vrasjes së shkallës së dytë pasi ai urdhëroi njerëzit e tij të hapnin zjarr ndaj tre burrave afganë që ishin në një motor. Ai u shpall fajtor nga një gjykatë ushtarake në vitin 2013 dhe u dënua me 19 vjet burg duke vuajtur gjashtë vite para se të merrte faljen e Trumpit.

Golsteyn, nga Beretat e Gjelbërta të Ushtrisë, u akuzua për vrasje pasi vrau një civil afgan në vitin 2010 që ai pretendoi se ishte prodhues bombash për talebanët që vrau dy marinsa. Ushtria e mbylli çështjen në vitin 2013 por e rihapi atë në vitin 2016.

Trump në maj të vitit 2019 kishte falur togerin e parë të ushtrisë, Michael Behanna i cili u dënua për vrasjen e një irakiani në vitin 2008. Ai u dënua me 25 vjet burg, i cili më vonë u ul në 15 vjet, dhe iu dha lirim me kusht në vitin 2014 pasi kishte vuajtuar më pak se 5 vitet e dënimit të tij.