Shefi i Kryqit të Kuq akuzon Evropën për standarde të dyfishta ndaj refugjatëve

Francesco Rocca

Udhëheqësi i rrjetit më të madh humanitar në botë tha se pranimi i shpejtë i ukrainasve në Evropë që ikin nga sulmet ruse është e kundërta e afrimit të njerëzve që ikin nga dhuna në Afrikë, Lindjen e Mesme dhe gjetkë

Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe, Francesco Rocca, tha të hënën se pranimi i shpejtë i miliona ukrainasve që ikin nga agresioni rus tregon “standarde të dyfishta” të Evropës në politikën e migracionit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Udhëheqësi i rrjetit më të madh humanitar në botë tha se pranimi i shpejtë i ukrainasve në Evropë që ikin nga sulmet ruse është e kundërta e afrimit të njerëzve që ikin nga dhuna në Afrikë, Lindjen e Mesme dhe gjetkë.

Duke folur në një konferencë shtypi, Rocca tha se nuk mendon se ka “ndonjë ndryshim” midis atyre që largohen nga rajoni i Donbasit të Ukrainës lindore dhe atij që kërkon strehim nga grupi ekstremist Boko Haram në Nigeri.

“Ata që ikin nga dhuna, ata që kërkojnë mbrojtje duhet të trajtohen në mënyrë të barabartë”, tha Rocca.

Ai tha se ekziston një “imperativ moral” për të ndihmuar njerëzit të largohen nga dhuna dhe trazirat.

“Përgjigja politike, publike dhe humanitare ndaj krizës ukrainase ka treguar se çfarë është e mundur kur njerëzimi dhe dinjiteti janë në radhë të parë, kur ka solidaritet global”, tha Rocca.

Ai shtoi se shpresonin që kriza e Ukrainës do të ishte një pikë kthese në politikat evropiane të migracionit, por se “për fat të keq, nuk ishte kështu”.

Sipas vlerësimeve të Kombeve të Bashkuara (OKB), të paktën 3.668 civilë janë vrarë dhe 3.896 janë plagosur që kur Rusia filloi luftën kundër Ukrainës më 24 shkurt. Dyshohet se shifra reale të jetë shumë më e lartë.

Më shumë se 6,2 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina në vende të tjera dhe rreth 7,7 milionë njerëz janë zhvendosur brenda vendit, sipas agjencisë së OKB-së për refugjatët. /aa