Siri, 9 civilë të vrarë në Idlib në një sulm ajror të Rusisë

Sipas burimeve lokale, gjithsej nëntë civilë kanë humbur jetën dhe 30 janë plagosur në një sulm me avion luftarak rus në një treg në zonën e deeskalimit në Idlib të Sirisë, raporton Anadolu.

Duke konfirmuar viktimat, grupi i mbrojtjes civile “Helmetat e Bardha” tha se sulmi goditi tregun e perimeve në qendrën e rrethit Jisr al-Shughur.

Dyshohet se numri i të vdekurve do të rritet pasi të plagosurit janë dërguar në spital për trajtim.

Tre avionë luftarakë rusë u nisën nga baza ajrore Khmeimim në Latakia në orën 10:03 të mëngjesit me kohën lokale dhe kryen sulme ajrore në tregun e perimeve në rrethin Jisr al-Shughur, qendrën e qytetit dhe një fshat, sipas observatorit të avionëve të opozitës.

Në shtator 2018, Türkiye dhe Rusia ranë dakord për ta kthyer Idlibin në një zonë deeskalimi, ku aktet e agresionit janë shprehimisht të ndaluara.

Megjithatë, regjimi sirian dhe aleatët e tij kanë thyer vazhdimisht kushtet e armëpushimit, duke kryer sulme të shpeshta brenda zonës.

Siria është përfshirë në një luftë të egër civile që nga fillimi i vitit 2011, kur regjimi i Bashar Al-Asadit shtypi protestat pro demokracisë me një dhunë të papritur.

Qindra mijëra njerëz janë vrarë dhe më shumë se dhjetë milionë të tjerë janë zhvendosur, sipas vlerësimeve të OKB-së.