Sulmi vetëvrasës vret 20 anëtarë të Gardës Revolucionare të Iranit

Njëzet anëtarë të Gardës Revolucionare Iraniane u vranë në një sulm vetëvrasës në juglindje të vendit.

Agjencia shtetërore e lajmeve IRNA, duke cituar atë që ajo përshkroi si një “burim i informuar”, raportoi të mërkurën sulmin ndaj forcave të sigurisë në provincën Sistan dhe Baluchistan.

Provinca, e cila shtrihet në një trafik të madh të trafikimit të opiumit, ka pasur përplasje të herëpashershme midis forcave iraniane dhe separatistëve Baluch, si dhe trafikantëve të drogës.

Sulmi ndodhi në rrugën midis qyteteve të Zahedanit dhe Khashit, një zonë të paqëndrueshme pranë kufirit me Pakistanin ku shpesh veprojnë grupet e armatosura dhe kontrabandistët e drogës.

Dhjetë anëtarë të Gardës u plagosën gjithashtu në sulmin vetëvrasës me makinë, i cili synonte një autobus që transportonte forcën e sigurisë, njoftoi lajmi i Iranit Fars.

Grupi i armatosur i Jaish al-Adl mori përgjegjësinë për sulmin, sipas Fars.

Garda është një fuqi e madhe ekonomike dhe ushtarake në Iran, përgjegjëse vetëm për udhëheqësin suprem të vendit, Ajatollah Ali Khamenei.

Ndërkohë që Irani është futur në luftërat që përfshinë Sirinë dhe Irakun fqinjë, ai ka shmangur gjakderdhjen në rajon.

Në vitin 2009, më shumë se 40 vetë, duke përfshirë gjashtë komandantë të Gardës, u vranë në një sulm vetëvrasës në provincën Sistan dhe Baluchistan.

Kohët e fundit, një sulm në një paradë ushtarake në shtator 2018 në jugperëndim të Iranit me naftë të mbytur vrau më shumë se 20 dhe plagosi rreth 60.