Të shtënat në tramvaj në Holandë, dyshohet se motivet ishin terroriste

Tre vetë janë vrarë pas një të shtënave në një tramvaj në qytetin holandez të Utrehtit, thotë kryebashkiaku i qytetit.

Nëntë të tjerë u plagosën në incidentin që policia thotë se duket të jetë një sulm terrorist.

Policia po kërkon një turk 37-vjeçar të quajtur Gokmen Tanis dhe i ka paralajmëruar njerëzit që të mos i afrohen atij.

Shkollat janë mbyllur dhe siguria është rritur ndërsa policia kundër terrorizmit ende po punon për të gjetur personin e armatosur.

“Ne nuk mund të përjashtojmë një motiv terrorist”, tha një konferencë për shtyp të hënën, koordinatorja holandeze kundër terrorizmit Pieter-Jaap Aalbersberg.

“Është  ende e paqartë në këtë pikë dhe autoritetet lokale po punojnë shumë për të vendosur si duhet të gjitha faktet”, tha z. Aalbersberg.

Ai shtoi se kishte patur të shtëna në “vende të ndryshme”, por nuk u shtjelluan se ku ishin këto.