Thaçi falënderon Erdoğan-in për mbështetjen e Turqisë dhënë Kosovës

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka falënderuar presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan për rolin e Turqisë në përkrahjen e anëtarësimit të Kosovës në organizatat ndërkombëtare dhe njohjen nga vendet e tjera, transmeton Anadolu Agency.

Presidenti i Kosovës, thuhet në njoftimin e kabinetit të tij, bashkë me një delegacion shtetëror u takua mbrëmë me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në kuadër të takimeve në seancën e radhës të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, në New York të SHBA-ve.

I shoqëruar nga Zëvendëskryeministri i parë dhe Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, presidenti Thaçi i shprehu falënderimin presidentit Erdoğan për mbështetjen e gjithëmbarshme të Turqisë dhënë Kosovës.

Ai tha se Kosova i është mirënjohëse Turqisë për rolin e saj në përkrahjen e anëtarësimit të Kosovës në organizatat ndërkombëtare dhe njohjen nga vendet e tjera.

Kreu i shtetit të Kosovës ftoi për rritjen e bashkëpunimit dypalësh, veçanërisht në ekonomi.

Presidenti Thaçi, thuhet më tej, e ftoi presidentin Erdoğan që ta vizitojë Kosovën në të ardhmen e afërt në funksion të thellimit të bashkëpunimit ndërshtetëror.