Thaçi viziton Reçakun, fajëson edhe ndërkombëtarët për deklaratën e poshtër të Vuçiqit

Presidenti i Republikës, Hashim Thaçi ka bërë Homazhe në Kompleksin Përkujtimor në Reçak.

Me këtë rast, Thaçi nuk ka lënë pa komentuar edhe deklaratat e ultë të presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, i cili e ka cilësuar të fabrikuar masakrën e Reçakut.

Megjithatë, presidenti kosovar një pjesë të fajit për këto deklarata ia ka drejtuar edhe ndërkombëtarëve, shkruan Indeksonline

“E ardhmja nuk ndërtohet duke mohuar krimet edhe madje duke etiketuar dhe fyer të vrarë në Kosovë. E ardhmja ndërtohet duke pranuar fajësinë dhe kërkuar falje lidershipi i Serbisë. Heshtja e ndërkombëtarëve ia ka hapur gojën dhe e ka amnistuar lidershipin aktual të Serbisë që të pretendojë të mohojë këtë krim”, është shprehur ai.