Tragjedi në Bangladesh: Shumë të vrarë dhe të plagosur rëndë nga shpërthimi në depo – VIDEO

Të paktën 34 persona janë vrarë dhe qindra janë raportuar të plagosur në një shpërthim në një depo në një qytet juglindor në Bangladesh, thonë zyrtarët.

Shpërthimi ndodhi pasi zjarrfikësit u thirrën për të shuar zjarrin në një objekt magazinimi kontejnerësh në qytetin Sitakunda.

Njëzet prej të plagosurve janë në gjendje kritike me djegie që mbulojnë 60% deri në 90% të trupave të tyre, tha një mjek në një spital që trajton të plagosurit për AFP.

Shkaku i zjarrit mbetet i panjohur. Disa nga kontejnerët në depo besohet të kenë depozituar kimikate, raportojnë mediat lokale.

Shpërthimi thuhet se theu xhamat e disa ndërtesave aty pranë dhe u ndje nga zona deri në 4 km (2.4 milje) larg, sipas gazetës lokale të lajmeve Prothomalo.

Qyteti është vetëm 40 km (25 milje) nga qyteti i dytë më i madh i vendit, Chittagong, dhe një nga spitalet e qytetit është përmbytur me viktima. Të plagosurit përfshijnë punëtorë të depos, si dhe zjarrfikës dhe policë.

Disa orë pas shpërthimit, zjarrfikësit po përpiqeshin ende të shuanin zjarrin mëngjesin e së dielës. Rreth 600 njerëz punonin në depo, tha për AFP drejtori i objektit, Mujibur Rahman.

Zjarret janë të zakonshme në Bangladesh. Vitin e kaluar, të paktën 39 njerëz u vranë pasi një traget mori flakë në jug të vendit.Nnë fillim të të njëjtit vit, të paktën 52 njerëz vdiqën në një zjarr në fabrikë në Rupganj pranë kryeqytetit, Dhaka.

Tre punëtorë u vranë gjithashtu në 2020 pasi një rezervuar nafte shpërtheu në një depo tjetër depozitimi kontejnerësh në Patenga, jo shumë larg Chittagong. /oranews