Trump fajëson Putinin për sulmin në Siri, Assadin e quan kafshë

Presidenti amerikan Donald Trump ka dënuar sulmin me armë kimike në Siri duke thënë se presidenti Bashar Al Asad do të “paguajë çmim të lartë” për të.

Trump ka shtuar se në sulmin me armë kimike ka shumë të vdekur, përfshirë gra dhe fëmijë.

Ai nëpërmjet Twitter-it ka fajësuar edhe presidentin rus Vlladimir Putin si edhe Iranin për mbështetje të siç ka shkruar “kafshën Asad”

Opozitarët sirianë dhe aktivistët shpëtimtarë kanë thënë se në sulmin me gaz helmues në qytetin që e mbajnë rebelët janë vrarë shum njerëz. Këtë sulm e kanë mohuar qeveria siriane.