Turqi, bombardohet aeroporti i Dijarbakirit

Autoritetet  turke kanë njoftuar se është sulmuar me raketa aeroporti  I Dijarbakirit.

Sulmi ndodhi pak përpara mesnatës. Katër raketa u lëshuan në drejtim të një pike kontrolli të policisë përpara zonës VIP, por nuk e goditën e ranë mbi një djerrinë aty pranë. Menjëherë, njerëzit në zonë u dërguan brenda terminalit e fatmirësisht incidenti u mbyll me kaq.

Militantët kurdë e kanë kthyer Dijarbakirin në qendër të rebelimit të tyre 3-dekadësh. Sulmi i fundit erdhi pak ditë pas nisjes së inkursionit ushtarak turk në Siri, qëllimi i të cilit është zmbrapsja e militantëve të Shtetit Islamik, por edhe bllokimi i përpjekjeve të kurdëve për të fituar territoret që mbeten pa kontroll pas tërheqjes së militantëve. Ofensiva përtej kufirit shënoi dhe viktimën e parë në anën e turqve, një ushtar i vrarë kur luftëtarët kurdë mësynë e shkatërruan, siç thonë, tre tanke të forcave të Ankarasë.

Përplasjet ndodhën në afërsi të Jarablusit, qyteti kufitar të cilin rebelët sirianë e shkulën nga duart e ISIS-it të mërkurën falë ndihmës së Turqisë.