Zjarr masiv pyjor në qarkun Manavgat të Turqisë, disa të plagosur

Zjarri i madh pyjor në qarkun mesdhetar të Turqisë, Manavgat, ka lënë disa persona të plagosur, njoftoi ministri i Bujqësisë dhe Pyjeve, Bekir Pakdemirli, raporton Anadolu Agency (AA).

“Zjarri ende nuk është vënë plotësisht nën kontroll”, u tha Pakdemirli gazetarëve në qendrën e kontrollit të zjarrit në provincën Antalya.

Duke vënë në dukje se shumica e njerëzve të cilët pësuan për shkak të tymit u liruan nga spitalet, Pakdemirli tha se ai vizitoi pesë deri në gjashtë personat e mbetur të shtruar në spital.

Ai tha se zona ku zjarri ishte aktiv ishte rritur. “Ne thamë 600 hektarë në mbrëmje. Ne tashmë shohim se kjo do të rritet të paktën tre ose katër herë”, tha ministri.

Pakdemirli tha gjithashtu se ka filluar një hetim për shkakun e zjarrit.

Ai shtoi se ka zjarre në provincat mesdhetare të Turqisë, Adana dhe Mersin si dhe Antalya dhe tha se gjithsej 1.904 persona janë angazhuar për shuarjen e tyre.