Momentet kur vogëlushi nxirret nga rrënojat e pallatit në Thumanë

Dëmet e tërmetit me amplitudë 6.4 ballë të shkallës Rihter me qendër në qytetin e Durrësit duket se janë të konsiderueshme.

Më të theksuara janë në zonën e Durrësit, Thumanës dhe Kavajës por edhe në Tiranë. Raportohet për mbi 70 vetë të plagosur dhe dëme të jashtëzakonshme materiale, pallate të shembur plotësisht e pjesërisht, njerëz që po përpiqen mes rrënojash.

Raportohet edhe për dy viktima deri tani.

Nga Thumana vjen kjo video e jashtëzakonshme e shpëtimit të një vogëlushi në rrënoja.

Dëmet e tërmetit me amplitudë 6.4 ballë të shkallës Rihter me qendër në qytetin e Durrësit duket se janë të konsiderueshme.

Më të theksuara janë në zonën e Durrësit, Thumanës dhe Kavajës por edhe në Tiranë. Raportohet për mbi 70 vetë të plagosur dhe dëme të jashtëzakonshme materiale, pallate të shembur plotësisht e pjesërisht, njerëz që po përpiqen mes rrënojash.

Raportohet edhe për dy viktima deri tani.

Nga Thumana vjen kjo video e jashtëzakonshme e shpëtimit të një vogëlushi në rrënoja.

Në lagjen nr.18 në Durrës po organizohet operacione shpëtimi për të nxjerrë banorët nga rrënojat e nje ndertese me shembje  te shteses se nje pallati dhe e nje godine dy kateshe ne Durres dhe disa banesa te rrezuara ne Thumane.

Zjarrfikesit dhe efektivet FA po punojne per te ndihmuar banoret nen rrenoja.

Shqiptarja.com raporton per një gjyshe që ka humbur jetën e zënë nën rrënoja nga shembja e një pallati, ndërsa në prehërin e saj mbante nipin. I vogli është nxjerrë gjallë nga të afërm dhe forcat zjarrfikëse. Nga raportimet nga terreni, thuhet se mund të bëhet fjalë për rreth 10 persona që mund të jenë nën rrënoja në godinat e shembura në Thumanë. Nuk dihet ende situata e saktë.