​Fasulja ushqim i shëndetshëm por mund të jetë shkaktar i shumë sëmundjeve

Edhe pse të lira, të lehta për t’u përgatitur dhe ofron shumë përfitime shëndetësore, fasulet gjithashtu mund të shkaktojnë probleme të caktuara.

Fasulet përmbajnë aminoacide që janë blloqet ndërtuese të proteinave që trupi përdor për të shëruar dhe krijuar inde të reja, si kockat, muskujt, flokët, lëkurën dhe gjakun. Ka shumë lloje fasulesh, si fasule kallaj, të zeza, garbanzo, të kuqe e të tjera, dhe sot mund t’i blini në shumë mënyra (të papërpunuara, të thata, turshi, të konservuara).

E ndërsa shumica e njerëzve e lavdërojnë, ka disa gjëra që shumë nuk i dinë për të.

Polemika për fasulet

Veganët dhe vegjetarianët shpesh mbështeten te fasulet e zeza, thjerrëzat dhe llojet e tjera të bishtajoreve si burimi kryesor i proteinave. Megjithatë, dietistët si Paleo dhe Keto i shmangin plotësisht fasulet sepse ato përmbajnë përbërës të diskutueshëm të quajtur lektina.

Ka edhe lloje të ndryshme fasule. Ndërsa qiqrat (ose fasulet garbanzo), fasulet e marinarëve dhe shumë të tjera janë një burim i mirë i vitaminave B, shumica e amerikanëve konsumojnë fasule të konservuara, plot me aditivë dhe pa lëndë ushqyese të dobishme, thotë Katie Wells për Wellness Mom.

Përfitimet shëndetësore të fasuleve

Shumë lëndë ushqyese janë të mbushura në këtë kokërr modeste. Prandaj, fasulet janë të pasura me fibra dietike, janë një burim i madh proteinash dhe përmbajnë vitamina si folat dhe hekur. Gjithashtu, zakonisht sjell pak yndyrë dhe përmban pak kalori, duke e bërë atë një përbërës kryesor në dietën mesdhetare dhe një dietë të bazuar në karbohidrate.

Për më tepër, fasulet mund të jenë të mira për zemrën tuaj! Një studim zbuloi se fasulet pinto në veçanti ndihmojnë në uljen e kolesterolit LDL, duke reduktuar kështu rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Një studim tjetër zbuloi se konsumimi i fasuleve të pjekura ndihmon në reduktimin e faktorëve të rrezikut për diabetin e tipit 2, ndërsa studime të tjera zbulojnë se ngrënia e fasuleve mund të ndihmojë në reduktimin e inflamacionit në zorrën e trashë.

Nëse po përpiqeni të humbni peshë, lajmi i mirë është se një studim tjetër zbuloi se konsumimi i fasuleve lidhet me perimetër më të ulët të belit, peshë më të ulët trupore dhe madje edhe presion më të ulët të gjakut. Por, para se ta përfshini atë në pothuajse çdo vakt tuajin, duhet të studioni dhe kuptoni edhe anën tjetër.

A mund të jenë fasulet e pashëndetshme?

Problemi më i madh me fasulet është se ato përmbajnë lektina, të cilat janë të pranishme në sasi të mëdha edhe në drithërat. Lektinat kryesisht veprojnë si gjemba në shkurret e trëndafilit – një masë mbrojtëse për bimën. Sigurisht, ato nuk e dëmtojnë lëkurën tuaj si gjemba, ata sulmojnë sistemin tretës.

Steven Gundry, një kirurg i njohur dhe autor i The Plant Paradox for Wellness Mom, e shpjegoi në këtë mënyrë:

“Lektinat janë një proteinë ngjitëse bimore, dhe bimët i dizajnojnë ato si një mekanizëm mbrojtës kundër konsumit. Kjo bimë nuk dëshiron të hahet … kështu që një nga mënyrat që mund të luftojë njerëzit ose kafshët e tjera duke i ngrënë ato është prodhimi i të përmendurit. lektinat, të cilat pëlqejnë të lidhen me disa molekula sheqeri tek ne. Tani, këto molekula sheqeri më pas shkojnë në murin tonë gastrointestinal dhe enët e gjakut dhe në kyçet tona dhe vendosen atje. Pasi të ketë mjaft prej tyre, ato mund të shkaktojnë thyerjen e barrierës Ato janë gjithashtu një shkaktar kryesor i artritit, sëmundjeve të zemrës dhe shumë sëmundjeve autoimune.

Kjo është edhe arsyeja pse drithërat, fasulet dhe ushqimet e tjera që përmbajnë lektinë nuk mund të hahen të gjalla. Në fakt, gëlltitja e disa copave të pa gatuara fasule mund të shkaktojë të vjella dhe probleme me tretjen.

Një problem tjetër me lektinat është se ato mund të kontribuojnë në obezitetin dhe diabetin.

Si të reduktoni lektinat në fasule dhe drithëra

Fermentimi, njomja dhe gatimi në një tenxhere ekspres janë mënyra të dobishme për të reduktuar lektinën, por mbani në mend se asnjë nga këto metoda nuk do të heqë plotësisht lektinat.

Si të njomni fasulet: Mënyra më e lehtë për të hequr lektinën para gatimit është t’i njomni fasulet e thata gjatë natës. Për rezultate më të mira, mbulojini fasulet plotësisht me ujë të ftohtë dhe shtoni pak sodë buke për të neutralizuar më tej lektinat. Meqenëse lektinat do të lëshohen në ujë, përpiquni të ndryshoni tretësirën e njomjes të paktën një ose dy herë.

Si të fermentoni fasulet: Filloni duke i shpëlarë dhe lagur dhe më pas i vendosni të ziejnë, për të paktën një orë. Më pas shtoni erëza si hudhra, piper dhe kripë dhe disa nga kulturat si Kombucha ose kos ose kultura pluhur që mund t’i blini në dyqan. Vendoseni në një kavanoz, groposeni dhe hapeni me kujdes kapakun çdo ditë për ditët në vijim për të lejuar gazrat e grumbulluara dhe futuni dhe kur të keni mbaruar, vendoseni në frigorifer ose në një vend të errët.