7 arsye pse duhet të nisni të pini ujë trëndafili

Nga Chelsea Becker

Dua ta rishkruaj shprehjen klasike “ndaloni dhe nuhasni trëndafilat” me “ndaloni dhe pini/përdorni trëndafilat”, pasi të mësoni se çfarë ato mund të bëjnë për trupin dhe mendjen tuaj. Njerëzit, përfshirë Kleopatrën, kanë distiluar petalet për shekuj me radhë për të mbledhur shpërblimet e ujit të trëndafilit. Nuk është vetëm femërore, por e thjeshtë për t’u bërë. Më e rëndësishmja, është shumë e mirë për ju!

Pirja e dy gotave në ditë ju sigurojnë këto benefite:

Ul stresin dhe ankthin. Pas në kohë ajo u përhap edhe në dasma për të simbolizuar ndërmjetësim dhe lutje. E bukur, apo jo?

Tonelata me vitamina. Ajo përmban vitaminë A / C / D / E, dhe madje edhe B3 të cilat mund të ulin kolesterolin.

Antioksidantë të cilat ndihmojnë me plakjen e lëkurës (si njolla të errëta dhe rrudhave) dhe pakësimin e poreve.

Ndihmon me tretje dhe kapsllëk. Fibrat mund t’i vëjnë gjërat në lëvizje.

Mban problemet e frymëmarrjes në kontroll. Ajo mund të ketë një efekt të bronkeve për të ndihmuar të luftoni një të ftohtë, gripin apo dhimbjen e fytit.

Zvogëlon fryrjen. Ajo përmban “flavonoid” të cilat ndihmojnë me inflamacionin.

Rrit humorin. Ajo mund të ngrejë humorin tuaj, kur ju jeni të mërzitur.

Ju mund ta përdorni atë në trupin tuaj për të ndihmuar me:

Hidratimin. Spërkateni në fytyrë për shkëlqim.

Rrathët e errët dhe sytë e fryrë. Vendoseni poshtë syve tuaj në mëngjes ose në mbrëmje.

Flokë me shkëlqim. Spërkateni në flokët tuaj për të rritur shkëlqimin.

Plagët. Vendoseni në lëkurën tuaj për të ndihmuar me shërimin.

Si ta realizoni:

-Mbushni një kavanoz me ujë të distiluar

-Shtoni një grusht me petale të pastra trëndafili në kavanoz

-Vendoseni në diell për dy ditë

-Hiqini petalet dhe kulloni ujin./Mesazhi/