Ballina Sport Futboll Ceremonia e Topit të Artë – vendi, ora dhe favoriti për ta...

Ceremonia e Topit të Artë – vendi, ora dhe favoriti për ta fituar çmimin e madh individual

Futbollisti më i mirë, futbollistja më e mirë, portieri më i mirë, lojtari më i mirë i ri dhe shumë çmime të tjera do të ndahen këtë ditë.

Messi është favoriti dhe sipas shumë mediave fituesi i Topit të Artë për këtë vit. Por, Lewandowski nuk qëndron larg dhe mund të jetë fitues i mundshëm.

Ceremonia e dhënies së çmimit Topi i Artë për vitin 2021 do të zhvillohet në kryeqytetin e Francës, Paris. Organizatorët kanë zgjedhur “Théâtre du Châtelet” (teatri “Shatele”) buzë lumit të Senës. Bëhet fjalë për një nga ndërtesat historike të Parisit, ndërtuar në vitin 1862.

Pikërisht në këtë vend u organizua edhe ceremonia e fundit, ajo në vitin 2019, ku fitues u shpall Lionel Messi. Ceremonia e dhënies së këtij trofeu do të nisë në orën 20:30 (sipas kohës tonë lokale).

Të nominuarit për Topin e Artë në kategorinë e meshkujve janë:

Cesar Azpilicueta (Chelsea)


Nicolo Barella (Inter Milan)
Karim Benzema (Real Madrid)
Leonardo Bonucci (Juventus)
Kevin De Bruyne (Manchester City)
Giorgio Chiellini (Juventus)


Cristiano Ronaldo (Manchester United)
Ruben Dias (Manchester City)
Gianluigi Donnarumma (Paris Saint-Germain)
Bruno Fernandes (Manchester United)


Phil Foden (Manchester City)
Erling Haaland (Borussia Dortmund)
Jorginho (Chelsea)
Harry Kane (Tottenham)


N’Golo Kante (Chelsea)
Simon Kjaer (AC Milan)
Robert Lewandowski (Bayern Munich)
Romelu Lukaku (Chelsea)
Riyad Mahrez (Manchester City)
Lautaro Martinez (Inter Milan)


Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain)
Lionel Messi (Paris Saint-Germain)
Luka Modric (Real Madrid)
Gerard Moreno (Villarreal)
Mason Mount (Chelsea)


Neymar (Paris Saint-Germain)
Pedri (Barcelona)
Mohamed Salah (Liverpool)
Raheem Sterling (Manchester City)
Luis Suarez (Atletico Madrid)

Sipas të gjithë koeficientëve, Messi është favoriti për të marrë trofeun. Mbetet të shihet më vonë nëse historia do të shkruhet.