Çështja Skripal, Britania e Madhe kërkon ekstradimin e dy shtetasve rusë

Janë identifikuar dy shtetasit rusë të cilët akuzohen se janë përpjekur të helmojnë në muajin mars në Britaninë e Madhe ish-spiunin rus Sergei Skripal dhe vajzën e tij Julia. Por Londra ende nuk ka zyrtarizuar kërkesën për ekstradimine tyre, ndërsa Moska i ka quajtur të kota këto të dhëna.

Policia britanike është e bindur se ka mbledhur prova të mjaftueshme për të lëshuar një mandat arresti ndërkombëtar për dy shtetas rusë që akuzohen për vrasje të mbetur në tentativë në muajin mars me anë të helmimit të ish-spiunit rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij Julia. Lajmi u konfirmua për mediat britanike nga numri dy i Skotland Jard, Neil Basu, i cili bëri publik dhe emrat e dy shtatesave rusë: Aleksander Petrov e Ruslan Boshirov.

Por ai shtoi se të dy të dyshuarit mund të jenë duke përdorur një identitet të rremë. Por Londra zyratre ende s’ka pranuar të bëjë një kërkesë zyrtare për ekstradimin e tyre. Nga ana e saj Moska reagoi duke thënë se emrat e dy shtetasve rusë nuk nënkuptojnë asgjë, ashtu si dhe dy fotografitë e publikuara nga mediat britanike të dy të dyshuarve./abcnews.al