Gjykata e shpall fajtor “El Chapo-n”

“Mbreti i drogës” i njohur si Joaquin “El Chapo” Guzman u shpall fajtor në një gjykatë të SHBA-ve, për veprimtarinë e tij udhëjeqëse në një ndërmarrje kriminale.

Juristët në gjykatën federale në Bruklin filluan të dorëzojnë vendimin e tyre pas një gjyqi prej 11 javësh. Guzman, 61 vjeç, tani përballet me një dënim të përjetshëm në burg.

Guzman, një nga figurat më të mëdha në luftërat meksikane të drogës që kanë trazuar vendin që nga viti 2006, u ekstradua në Shtetet e Bashkuara për gjykim në vitin 2017, pasi u arrestua në Meksikë vitin e kaluar.

Megjithëse figura të tjera të kartelit të lartë u ekstraduan më parë, Guzman ishte i pari që u nis në gjyq në vend që të pranonte fajësinë.

Gjyqi i Guzman-it përfshinte gati tre muaj dëshmi për një konspiracion të madh të kontrabandës së drogë.

Gjatë gjithë gjyqit njëmujor, juria ka dëgjuar më shumë se 200 orë dëshmi rreth ngritjes së Guzman në pushtet si kreu i kartelit Sinaloa.

Prokurorët thanë se ai vet është përgjegjës për kontrabandimin e të paktën 200 ton kokainë në SHBA dhe një valë vrasjesh në luftërat e trafikut me kartele të tjera. /Mesazhi/