Katari sqaron dilemat mbi Gazën dhe bllokadën saudite

Zv. shefi i Këshillit Ministror të Katarit, Mohammad Bin Abdel-Rahman Al-Thani, dje përsëriti se vendi i tij do të vazhdojë të mbështesë palestinezët në Rripin e Gazës.

Duke folur gjatë një konference për sigurinë në qytetin gjerman të Mynihut, Al-Thani tha: “Ne nuk e financojmë Hamasin [që qeveris Rripin e rrethuar të Gazës], por përpiqemi të përmbajmë krizën humanitare në Gaza në një mënyrë shumë të qartë” Njoftoi agjencia e lajmeve Safa.

Lidhur me marrëdhëniet e Katarit me Iranin, Al-Thani tha: “Irani është fqinji ynë dhe ne ndajmë me ta fushën më të madhe të gazit që nga themelimi i vendit tonë. Ne kemi ndarë kufij dhe kjo është natyra gjeografike [e marrëdhënieve tona] “. Ai shtoi:” Ne u nxitëm të përdorim qiellin iranian për shkak të krizës [bllokadës Saudite ndaj Katarit] dhe ne i vlerësojmë ata për këtë “.

Ministri i Katarit theksoi: “Pikëpamjet e ndryshme midis Gjirit dhe Iranit duhet të zgjidhen përmes dialogut. Ky nuk është qëndrimi vetëm i Katarit, por qëndrimi i Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit “.

Në temën e Turqisë, Al-Thani tha: “Kemi marrëdhënie të forta me Turqinë dhe kemi vendosur një marrëdhënie me ta, përtej krizës me Shtetet e Gjirit.” Ai deklaroi se vendi i tij nuk është nën ndonjë presion për të bërë aleatë, duke thënë : “Ne marrim vendimin e duhur kur kombi ynë ka nevojë për të”.