I kërkon Muhamed Salah të heq mjekrën, kolumnisti egjiptian bëhet horë

Liverpool's Egyptian midfielder Mohamed Salah celebrates scoring his team's second goal during the English Premier League football match between Liverpool and Southampton at Anfield in Liverpool, north west England on November 18, 2017. / AFP PHOTO / Paul ELLIS / RESTRICTED TO EDITORIAL USE. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications. / (Photo credit should read PAUL ELLIS/AFP/Getty Images)

Një kolumnist egjiptian ka ndezur një stuhi në mediat sociale pasi i bëri thirrje yllit të Liverpulit, Muhamed Salah që të heqë mjekrën, duke thënë se ai duket si një “terrorist”.

Në një artikull të botuar të dielën nga gazeta shtetërore Al-Ahram, Salah Montaser tha se Salah duhet të rruajë mjekrën pasi “e vendos atë në një shportë me ekstremistët … dhe terroristët”.

Tifozët kritikuan artikullin në mediat sociale duke thënë se flokët dhe mjekra janë një zgjedhje personale dhe se njerëzit nuk duhet të gjykohen në pamjen e tyre.

Salah është njeriu-gol në Premier League, ndërkohë që në vendlindjen e tij, Egjipt, ai angazhohet me aktivitete bamirëse. /tesheshi.com/