Këtu është një përmbledhje e ngjarjeve në Palestinë sonte

Tridhjetë të burgosur palestinezë arritën në shtëpi në Jerusalemin Lindor të pushtuar dhe Bregun Perëndimor të pushtuar pas lirimit të tyre nga Izraeli.

Më herët, një grup prej 12 robërish, përfshirë 10 izraelitë, mbërritën në Izrael pasi u dorëzuan nga Hamasi. Ky është shkëmbimi i pestë i të burgosurve që nga e premtja.

Një adoleshent palestinez i liruar nga burgu izraelit akuzon stafin e burgut për rrahje të të burgosurve pas 7 tetorit.

Grupi Ndërkombëtar i të drejtave të Mbrojtjes për Fëmijët-Palestine thotë se forcat izraelite kanë vrarë dy fëmijë në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Ministri i Sigurisë Kombëtare i ekstremit të djathtë të Izraelit kërcënon të rrëzojë qeverinë e koalicionit të vendit nëse lufta në Gaza ndalet, ndërsa diskutimet midis shefave të sigurisë dhe inteligjencës rajonale – si dhe kreut të CIA-s – vazhdojnë në Katar për një zgjatje të mëtejshme të armëpushimit.

Zëdhënësi i Hamasit, Osama Hamdan, fton Elon Musk-in në Gaza, në mënyrë që ai të “shihte shkallën e masakrave”, pasi miliarderi shprehu mbështetje për Izraelin gjatë një vizite të hënën. /mesazhi