Kjo përbërje ka 9 herë më shumë kalcium se qumështi i lopës

Qumështi i lopës dhe produktet e qumështit janë disa nga ushqimet më të konsumuara në ditët e sotme. Jo vetëm që përdoren si përbërës në receta të shijshme, ata janë vlerësuar për vetitë e tyre ushqyese, si dhe vitaminat e mineralet që i japin trupit tonë. A e dini se ka produkte natyrore që janë shumë më të shëndetshme dhe më të pasura me kalcium se qumështi i lopës?

Farat e susamit, për shembull, janë të pasura me ushqyes si kalciumi, hekuri, vitamina komplekse B, fibra dhe proteina.

Së bashku me sojen, farat e susamit janë disa nga ushqimet më të pasura në lecithin, të cilat ulin nivelin e kolesterolit dhe ndihmojnë në shkrirjen e yndyrave, duke ndihmuar në humbjen e peshës. Për më tepër, lecithin ndihmon në kontrollin e niveleve të kolesterolit. Gjithashtu mbron dhe përmirëson funksionimin e mëlçisë dhe trurit tuaj.

Një mënyrë e mirë për të konsumuar farat e susamit është duke pirë qumështin e susamit i cili është me të vërtetë i lehtë për t’u bërë.

Qumështi i susamit është  i pasur me kalcium, por nuk përmban laktozë.

Është gjithashtu i pasur me magnez, një mineral i cili është thelbësor për absorbimin e kalciumit.

Kjo është arsyeja pse qumështi i susamit është shumë më i mirë se qumështi i lopës.

Ja se si ta bëjmë atë:

Përbërësit

1 gotë fara të bardha ose të zeza të susamit (farat e zeza kanë më shumë kalcium);

3 gota ujë të filtruar (ose uji mineral).

Udhëzime

Lërini fara të thithin për 8 deri në 12 orë.

Pas kësaj, hiqni ujin dhe mbajini farat.

Përzieni ato me 3 ose 4 gota ujë (në varësi të asaj se sa e trashë dëshironi të keni qumështin tuaj të susamit).

Shtrëngojeni, dhe qumështi juaj i susamit është gati.

Ruajeni në frigorifer dhe pini brenda 24 orëve të ardhshme.

Nëse doni ta ëmbëlsoni, shtoni mjaltë.

Të gjithë ju duhet të bëni është sezoni atë me çdo gjë që ju dëshironi (rozmarinë, oregano, salsa, ose kripë për shembull).