Lajmet kryesore të fundit nga Palestina

Hamasi thotë se luftëtarët po zhvillojnë “beteja të ashpra” ndërsa Izraeli intensifikon bombardimet e Gazës, duke goditur zonat nga Jabalia në veri deri në Khan Younis në jug.

Forcat izraelite arrestojnë dhjetëra burra palestinezë nga shkollat e OKB-së në veri të Gazës, duke i zhveshur në të brendshme dhe duke i marrë me vete.

Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe të Palestinës thotë se shërbimet e saj të ambulancës në Gazën veriore janë ndalur.

Të paktën 17,177 palestinezë janë vrarë në Gaza që nga 7 tetori. Në Izrael, numri zyrtar i të vdekurve është rreth 1,150.

Biden mban një telefonatë me Netanyahun duke premtuar mbështetje për operacionet ushtarake të Izraelit.

Shefi i Amnesty International i bën thirrje Këshillit të Sigurimit të OKB-së të miratojë rezolutën e armëpushimit në Gaza.

UNICEF thotë se mungesa e nevojave elementare kërcënon jetën e mijëra njerëzve në Gaza.

Mbreti Abdullah II i Jordanisë bëri thirrje për mbrojtjen e civilëve në një telefonatë me presidentin amerikan Joe Biden, sipas një deklarate nga Gjykata Mbretërore Hashemite.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të mblidhet nesër, por SHBA-ja ende kundër armëpushimit /mesazhi