Mëlçi me salcë

Përbërësit:

600 g mëlçi pule

40 g gjalp

200 g qepë

1 lugë gjelle miell

100 ml verë të bardhë

2 lugë kos

trumzë

1 lugë mustardë

Kripë dhe piper

Përgatitja:

Në një tigan shkrijmë gjalpin dhe më pas skuqim qepën. Pasi të kenë marrë ngjyrë vendosim mëlçitë e pulës dhe i skuqim.

Shtojmë miellin, trumzën, mustardën dhe më pas verën. Kur kjo e fundit të ketë avulluar, masës i shtojmë shtojmë kosin, kripën dhe piperin.