Ministri pakistanez dhe bashkëshortja e tij gjenden të vdekur në shtëpi

Ministri i Planifikimit dhe Zhvillimit të provincës Sind të Pakistanit Mir Hazar Han Bijarani dhe bashkëshortja e tij Feriha Razak u gjetën të vdekur në shtëpitë e tyre, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ngjarja është zbuluar pasi çifti nuk kishte dalë gjatë ditës nga shtëpia e tyre, ndërsa është njoftuar se trupat e pajetë të Bijaranit dhe bashkëshortes së tij janë gjetur në dhomën e gjumit të shtëpisë dhe se dera ishte e mbyllur.

Në një deklaratë nga policia theksohet se në trupat e çiftit janë identifikuar plagë me plumba.

Ndërkohë, ende nuk dihet nëse ngjarja është krim apo vetëvrasje, kurse bëhet e ditur se policia ka nisur hetim.

Trupat e ministrit dhe bashkëshortes së tij janë dërguar në morgun e një spitali në Karaçi.

Partia Popullore e Pakistanit (PPP), ku Bijarani ishte anëtar, ka konfirmuar vdekjen e minsitrit dhe bashskëshortes së tij dhe ka njoftuar se vazhdon hetimin në lidhje me shkakun e vdekjes së tyre.

Bijarani ka qenë një ish-avokat dhe në zgjedhjet e përgjithshme të mbajtura në vitin 2013 arriti të zgjidhet deputet në parlamentin e provincës Sind nga partia PPP.