Nga 13 marsi – 50,620 raste me coronavirus, 39,562 të shëruar dhe 1,309 të vdekur

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se gjatë 24 orëve të fundit ka bërë të ditur se numri total i rasteve pozitive është 50.620 raste nga 179.402 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.309 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 428 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 39.562 raste, kurse numri i rasteve aktive është 9.749.

IKShPK apelon te të gjithë qytetarët që të vijnë të testohen në SARS-CoV-2 sipas indikacioneve epidemiologjike, në të gjitha Qendrat rajonale të shëndetësisë publike në Kosovë.

Instituti po ashtu apelon të qytetarët që të respektojnë masat antiCOVID-19, të mbuloni gojën dhe hundën me maskë, të mbani higjienën dhe të respektoni distancën.