Palestinë; Këto janë zhvillimet kryesore gjatë natës:

Trupat izraelite vazhduan sulmin e tyre në Rafah, duke vrarë të paktën gjashtë persona në zonën e Khirbet al-Adas, pavarësisht vendimit të ICJ-së që urdhëroi ndalimin e ofensivës ushtarake atje.

Zyrtarët izraelitë i thanë mediave se ata besojnë se urdhri i GJND-së nuk përjashton të gjithë ofensivën në Rafah, me këshilltarin e kryeministrit për Sigurinë Kombëtare Tzachi Hanegbi duke thënë: “Ajo që ata po na kërkojnë është të mos kryejmë gjenocid në Rafah. Ne nuk kemi kryer gjenocid dhe nuk do të bëjmë gjenocid.”

Drejtori i Spitalit Kuvajtian në Rafah apeloi për ndihmë, duke paralajmëruar se objekti mjekësor do të mbeste pa karburant në më pak se 24 orë.

Forcat izraelite kanë nisur sërish një bastisje të re në qytetin e Jeninit dhe kampin e tij të refugjatëve në Bregun Perëndimor të pushtuar, vetëm disa ditë pas një operacioni që vrau të paktën 12 palestinezë.

Një zyrtar i UNRWA tha se ndihma humanitare e ofruar nga OKB-ja e grumbulluar në anën egjiptiane të kalimit Rafah mund të transportohet në Gaza përmes vendkalimit Karem Abu Salem (Kerem Shalom) të dielën. Ky i fundit ndodhet në kufijtë e Egjiptit, Izraelit dhe Gazës.

Zëdhënësi i Brigadave Qassam, Abu Obeida thotë se luftëtarët e Hamasit “joshën një forcë sioniste” në një tunel dhe “vranë, plagosën dhe kapën” një numër të paidentifikuar në kampin Jabalia të Gazës veriore. Ushtria izraelite e mohoi pretendimin.

Zyrtari i Hamasit, Osama Hamdan tha se nuk kishte nevojë për negociata të reja me Izraelin, duke thënë se bisedime të tilla vetëm i japin ushtrisë izraelite “më shumë kohë për të vazhduar agresionin” në Gaza.

Zemërimi ndërkombëtar vazhdon të përhapet ndërsa Izraeli injoron urdhrin e gjykatës botërore për të ndërprerë menjëherë sulmin e tij në Rafah jugor, me Raportuesen Speciale të OKB-së Francesca Albanese duke thënë: “Izraeli nuk do ta ndalojë këtë çmenduri derisa ta ndalojmë”.

Të paktën 35,903 njerëz janë vrarë dhe 80,420 janë plagosur në luftën e Izraelit në Gaza që nga 7 tetori. Numri i të vdekurve në Izrael nga sulmi i Hamasit është 1,139 me dhjetëra ende të mbajtur robër.