Përmirëson tretjen dhe shikimin, hani këtë frut nëse dëshironi të forconi trupin

Ky ushqim jep aq shumë përfitime saqë edhe egjiptianët e lashtë e përdornin si ilaç. Është selino dhe me të drejtë ka epitetin e një super ushqimi.

Kërkimi shkencor vërtetoi se selinoja është e pasur me natrium dhe vitaminë A, por edhe vitamina të tjera, si vitamina K, E, vitaminë C ose vitamina B.

Është i pasur me kalium, acid folik dhe fibra.

Selino konsiderohet gjithashtu një pastrues i trupit dhe ka një efekt të fortë diuretik, shkruan albeu.com.

Selino

Ul presionin e gjakut sepse përmban 3-n-butilphthalide, i cili është vërtetuar se zvogëlon sekretimin e hormoneve të stresit. Relakson muskujt, kujdeset për qarkullim më të mirë të gjakut, prandaj është i mirë për njerëzit që vuajnë nga tensioni i lartë.

Ndihmon në humbjen e peshës

Lëngu i freskët i selinos është shumë i shëndetshëm dhe ndihmon edhe në humbjen e peshës.Përkatësisht, ai i siguron trupit lëndë ushqyese të rëndësishme dhe ka shumë pak kalori. Përveç kësaj, lëngu i selinos redukton oreksin, pra ju mban të ngopur më gjatë dhe redukton sulmet e urisë.

Ndihmon në tretje

Selino është e pasur me fibra. Ndihmon zorrët me tretjen dhe parandalon kapsllëkun dhe fryrjen. Pini çdo ditë një lëng selino të saposhtrydhur.

Përmirëson imunitetin

Selino përmban apigeninë, një substancë bimore që forcon imunitetin. Nëse pini një gotë lëng selino çdo ditë, do t’ju shpërblejë në çdo rast.

Përmirëson shikimin

Selino përmban vitaminë A,C dhe E dhe zinku – dhe këta janë ndihmës të rëndësishëm kur bëhet fjalë për shëndetin e syve.