Pse duhet të konsumoni vezë për mëngjes?

Vezët janë padyshim të shëndetshme dhe të shijshme.

Studimet kanë treguar se konsumimi i vezëve në mëngjes ju bën të ndjeheni të mbushur, zvogëlon konsumimin e kalorive në vaktin e ardhshëm dhe ndihmon në ruajtjen e nivelit të qëndrueshëm të sheqerit në gjak dhe nivelit të insulinës.

Përveç kësaj, e verdha e vezëve përmban lutein dhe zeaxanthin. Këto antioksidantë ndihmojnë në parandalimin e çrregullimeve të syve si kataraktet dhe degjenerim makular.

Vezët janë gjithashtu një nga burimet më të mira të kolinës, një lëndë ushqyese shumë e rëndësishme për shëndetin e trurit dhe të mëlçisë.

Megjithëse të larta në kolesterol, vezët nuk ngrenë nivelet e kolesterolit në shumicën e njerëzve.

Në fakt, ngrënia e vezëve të tëra mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës duke modifikuar formën e kolesterolit të keq “LDL”, duke rritur kolesterolin “e mirë” HDL dhe duke përmirësuar ndjeshmërinë ndaj insulinës.

Gjithashtu tri vezë të mëdha japin rreth 20 gram proteina me cilësi të lartë.