Qofte me banane

Përbërësit:

2 banane të pjekura,

1 lugë lëng limoni,

200 gr miell,

50 gr sheqer,

1 vezë,

30 gr gjalpë,

150 ml qumësht,

pak kripë,

1 lugë kafeje maja për ëmbëlsira,

Qofte me banana

Bananet dhe i shtypim mire dhe i hedhim sipër

lëngun e limonit që të mos nxihen. Në një enë qelqi hedhim gjalpin e shkrirë dhe sheqerin. I trazojmë mirë e më pas shtojmë vezën. I përziejmë mirë derisa të bashkohen të gjithë përbërësit. Shtojmë dhe bananen e shtypur. Hedhim qumështin ngadalë dhe përziejmë mirë. Më pas pak nga pak hedhim miellin e përzier me majanë. I përziejmë mirë që të mos krijohen kokrriza dhe derisa të arrijmë një masë homogjene

Hedhim vajin në një tigan të thellë dhe me ndihmën e një luge shkëpusim brumin në toptha të vegjël dhe i lëmë të skuqen.