“Qumësht i Artë”, një pije indiane që aktivizon metabolizmin dhe ju ndihmon të dobësoheni!

Disa thonë se përzierja e qumështit dhe erëzave erdhi për të zëvendësuar kafen.

Por në vend të kësaj, mund të përfitoni për të ndryshuar menunë e pijeve të shëndetshme, veçanërisht tani në verë që kërkojnë më shumë pije të ftohta, qumështi i artë mund të konsumohet i nxehtë ose i ftohtë.

Ashtu si kafja, qumështi i artë shërben si një stërvitje e madhe, pasi ai siguron energji për ushtrim më të shpejtë. Por pika e fortë e shafranit të Indisë është forcimi i sistemit imunitar.

Kjo fuqi vjen nga curcumina, një përbërës aktiv që ka anti-inflamator, antioksidues dhe veprime antibakteriale. A doni të humbisni peshë? I pasur me komponime bioaktive, qumështi i artë përshpejton metabolizmin dhe për këtë arsye ju ndihmon të dobësoheni.

Pija lehtëson tretjen, balancon pH-në e gjakut, lufton toksinat e tepërta dhe rrit vitalitetin. Konsumi i rregullt lidhet me zvogëlimin e rrezikut të artritit, osteoartritit dhe dhimbjes së nyjeve dhe muskujve.

Qumështi i artë mund të përdoret për përgatitjen e smoothies dhe recetave të ëmbëlsirave. Por gjithmonë duhet të konsumohet i freskët në mënyrë që të mos humbasë asnjë nga vlerat e tij funksionale.

-1/4 lugë çaji xhenxhefil (pluhur)

-1/4 lugë çaji kardamom (pluhur)

-1/4 lugë çaji kanellë (pluhur)

-2 filxhan çaji qumësht kokosi (ose qumësht bajamesh)

Në një tas hidhni mjaltin, shafranin, xhenxhefilin, kardamomin dhe kanellën. Përziejini mirë, pastaj shtoni ujin e zier dhe përziejini për të tretur mjaltin. Shtoni qumështin. Përziejeni dhe pija është gati për t’u konsumuar. /Psikologjia