SHBA njofton 308 milionë dollarë ndihmë humanitare për Afganistanin

Emily Horne

SHBA ka njoftuar mbi 308 milionë dollarë ndihmë humanitare për popullin e Afganistanit, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Kjo e sjellë ndihmën totale humanitare të SHBA-së në Afganistan dhe për refugjatët afganë në rajon në afër 782 milionë dollarë që nga tetori i vitit 2021 dhe ne mbetemi donatori i vetëm më i madh i ndihmës humanitare në Afganistan”, tha Emily Horne, zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

Horne shtoi se Washingtoni po ashtu do t’i sigurojë Afganistan 1 milion doza të tjera të vaksinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) përmes instrumentit COVAX, duke e çuar totalin në 4.3 milionë doza.

“SHBA është e përkushtuar për të mbështetur popullin afgan dhe ne vazhdojmë të shqyrtojmë të gjitha opsionet që kemi në dispozicion. Ne qëndrojmë me popullin e Afganistanit”, tha ajo.

Sipas agjencive të ndihmës të OKB-së, gjendja e Afganistanit është një nga krizat humanitare në rritje më të shpejtë në botë.

Sot, OKB-ja dhe partnerët e saj nisën një apel financimi prej mbi 5 miliardë dollarësh për Afganistanin.

Në muajin gusht, talebanët morën kontrollin e Afganistanit në prag të tërheqjes së SHBA-së nga vendi. Ofensiva e tyre ushtarake e vitit 2020 pa rrëzimin e forcave qeveritare dhe largimin e zyrtarëve nga vendi me rreth 39 milionë. /aa