Shperthime me bomba ne Dresden te Gjermanise, sulmohet xhamia

DRESDEN, Gjermani

Dy bomba artizanale kane goditur sot nje xhami dhe nje qender konferencasg ne Gjermanine Lindore, nje sulm ky qe u quajt “sulm ksenofobik” .

Askush nuk u lendua nga shperthimet qe ndodhen ne rajonin e Dresdenit, vendlindje kjo e protestave anti-islame te levizjes ekstremiste PEGIDA.

Shefi i policise se qytetit tha se zyrtaret jane ne proces te identifikimit te autoreve.

Image: The Fatih Camii Mosque in DresdenAFP – Getty Images

Policia tha se bomba e pare shpertheu jashte xhamise ne pjesen perendimore te qytetit, rreth ores 10 pasite, ndersa imami, gruaja e tij dhe dy djemte e tij ishin brenda.

Rreth 30 minuta me vone, nje tjeter shperthim tronditi Qendren Nderkombetare te Kongreseve, nje ndertese e madhe dhe modene buze lumit Elbe.

Hulumtuesit thane se kane gjetur pjese te bombave artizanale ne te dyja lokacionet.

Edhe pse ashkush nuk e ka marrur persiper sulmin, ne mendojme se ky eshte nje sulm ksenofobik, tha shefi i policise se Dresdenit, Horst Kretzschmar. /MESAZHI/