Sllovenia merr sot presidencën e radhës të Këshillit të BE-së nga Portugalia

FILE PHOTO: The European and Slovenian flags flutter ahead of the start of Slovenia's EU presidency in Medvode, Slovenia June 30, 2021. REUTERS/Srdjan Zivulovic/File Photo

Sllovenia do të marrë sot Presidencën e radhës të Këshillit të Bashkimit Evropian nga Portugalia, transmeton Anadolu Agency (AA).

Duke u bërë pjesë e BE-së në viti 2014, vendi do të mbajë presidencën e BE-së deri më 31 dhjetor.

Sipas mediave sllovene, është çështje kurioziteti se si Sllovenia do ta kryejë procesin dhe se cilave çështje do t’u japë përparësi.

Sllovenia do të kryesojë për herë të dytë me Këshillin e Bashkimit Evropian.

Më parë, u pretendua se kryeministri slloven Janez Jansha dërgoi dokumentin “non-paper” ose joformal tek organet e BE-së në Bruksel që sugjeron ndryshime të kufijve në Ballkanin Perëndimor, por Jansha mohoi pretendimet. /aa