Të paktën 32 të vdekur në përplasjen e trenit në Egjipt

Të paktën 32 vetë kanë vdekur dhe më shumë se 60 janë plagosur në një përplasje treni në jug të Egjiptit, thotë autoriteti hekurudhor i vendit.

Dy vagona u zhvendosën nga shinat dhe u përmbysën kur dy trena pasagjerësh u përplasën në provincën e Sohagut.

Frenat e emergjencës u aktivizuan në trenin përpara nga “individë të panjohur”, duke bërë që treni prapa të përplaset në të, thanë autoritetet.

Zyrtarët po hetojnë shkakun e rrëzimit.

Presidenti egjiptian Abdel Fattah al-Sisi tha se do të kishte pasoja serioze për këdo që konsiderohet përgjegjës.

“Kushdo që e shkaktoi këtë aksident të dhimbshëm përmes neglizhencës ose korrupsionit, ose ndonjë gjë të ngjashme, duhet të marrë një dënim ​​pa përjashtim ose vonesë,” shkroi ai në Twitter.

Fotografitë nga vendi i ngjarjes tregojnë se vagoni u përmbys pranë një kanali uji.

Në një deklaratë, ministria e shëndetësisë tha se përveç fataliteteve, të paktën 66 persona ishin plagosur. Një zëdhënës i ministrisë i tha agjencisë së lajmeve Reuters se numri i të plagosurve ishte 91.

Kryeministri Mostafa Madbouly po udhëton në vendin e rrëzimit me ministrat, njoftonë mediat shtetërore.

Egjipti ka pasë aksidente të shpeshta në sistemin e saj hekurudhor pjesërisht për shkak të mirëmbajtjes së dobët dhe mungesës së investimeve.

Një nga katastrofat më vdekjeprurëse të trenave ndodhi në 2002 kur 373 njerëz vdiqën kur një zjarr shpërtheu në një tren që udhëtonte në jug të Kajros. /Mesazhi.com